معرفی بانک خازن و تجهیزات آن

آیا تا بحال در مورد تابلو برق ها و اجزایی که در درون آنها قرار دارد، کنجکاو شده اید؟ وقتی درون یک تابلو برق را مشاهده می کنید، با اجزای مختلفی روبرو می شوید. اجزایی که هر کدام برای کار و وظیفه ای طراحی شده اند. اما در میان آنها بانک خازن می تواند توجه بسیاری از شما را به خود جلب نماید. اگر بگوییم که این جزء در مدارهای الکتریکی و موتورها دارای اهمیتی به اندازه قلب در بدن انسان می باشد، به هیچ عنوان یک دروغ بزرگ نیست. اگر فردی هستید که دائما با برق و تجهیزات صنعتی سروکار دارید و می خواهید بیشتر با این قسمت آشنا شوید، با ما همراه باشید.

همه چیز درباره بانک خازن

در تمامی سیستم های توان همیشه دو مدل توان وجود دارد. یکی از این توان ها مفید و فعال بوده و دقیقا همان چیزی است که برای راه اندازی و استفاده از تجهیزات و وسایل برقی به آن نیاز داریم. این توان را معمولا با نام توان اکتیو (p) می شناسیم. با وجود اینکه نوع دیگر توان هیچ سود و فایده ای ندارد، اما خلاص شدن از آن کار راحتی نمی باشد. توان غیر مفید یا راکتیو (Q) توانی است که معمولا به دلیل اضافه بار (تقاضای توان فعال بیش از حد مجاز) به وجود می آید. اگر از این جریان بار اضافه جلوگیری نشود، افت ولتاژ، قطع برق و Blackout مشکلاتی هستند که ممکن است اتفاق بیفتند.

بانک خازن

چگونه می توان از این مشکلات جلوگیری کرد؟ بانک خازن و تمامی اجزای آن طراحی شده اند تا از مشکلاتی که به دلیل اضافه بار در مدار الکتریکی به وجود می آید، جلوگیری کند. به عبارتی می توان گفت که بانک خازن ترکیبی از چند خازن است که به صورت موازی با سری در کنار یک دیگر قرار می گیرند و به هم متصل می شوند. ذخیره سازی انرژی الکتریکی و کنترل و تنظیم جریان وظایف اصلی Capacitor banks به حساب می آیند. هرچه تعداد خازن ها در آن بیشتر باشد، انرژی بیشتری را می تواند ذخیره کند. خازن گذاری یا Capacitor banks مزایایی دارد که عبارتند از:

 • حذف توان غیر مفید (راکتیو) و کاهش سطح مقطع سیم
 • حذف توان راکتیو و افزایش توان شبکه
 • بهینه سازی توان شبکه
 • کاهش تلفات سیستم
 • کاهش هزینه های برق مصرفی

بانک خازن و کاربردهای آن

صنایعی که کار آنها با موتورهای الکتریکی و ترانسفورماتورها گره خورده است و به اصلاح منبع تغذیه نیاز دارند، با استفاده از بانک خازن می توانند در شبکه برق تغییراتی موثر ایجاد کرده و تاخیر برق و توان را با صرف کمترین هزینه کاهش دهند. Capacitor banks می تواند کارایی و عملکرد سیستم های قدرت را افزایش دهد، اختلاف فاز بین جریان و ولتاژ را تا آخرین حد ممکن کاهش دهد و موجب افزایش کیفیت تامین برق گردد. همچنین می توان آن را در ژنراتورهای مارکس، رادارها، سلاح های هسته ای، لیزرهای پالسی، چاشنی ها، تفنگ های سیم پیچ، راه آهن های الکتریکی، تفنگ های ریلی الکترومغناطیسی (کلاف های الکترومغناطیسی)، تحقیقات همجوشی یا تلفیقی و …. مورد استفاده قرار داد.

تجهیزات بانک خازن

تجهیزات بانک خازن

Capacitor banks از اجزا و تجهیزات متعددی ساخته می شود و هر کدام از آنها دارای کارکرد و عملکرد خاصی می باشند. از جمله تجهیزات مورد نیاز برای ساخت  Capacitor banks می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خازن: تولید توان راکتیو، ذخیره انرژی الکتریکی و شارژ مداوم جریان تماما برعهده خازن ها می باشد.
 • رگولاتور: عضو پردازنده و تنظیم کننده ظرفیت خازن ها در بانک خازن، رگولاتور (اصلاح ضریب قدرت) است. رگولاتورها دارای دو نوع 6 پله و 12 پله هستند.
 • کنتاکتور خازنی: قطع و وصل کردن خازن ها در مدار وظیفه اصلی کنتاکتور خازنی محسوب می شود.
 • فیوز با کلید مینیاتوری: بین شبکه و کنتاکتور خازنی باید تجهیزاتی قرار بگیرند که می توانند به عنوان محافظ در بانک خازن عمل کنند. فیوزها و کلید های مینیاتوری دقیقا دارای نقش محافظتی در مدار می باشند.
 • کلید ورودی یا کلید اتوماتیک (MCCB): برای حفاظت از تابلو بانک و واسطه ای میان شبکه و فیوز از کلید ورودی یا اتوماتیک استفاده می شود.
 • فیلترهای هارمونیک: مهمترین عاملی که به تجهیزات صنعتی آسیب وارد می کند، هارمونیک می باشد. فیلترهای هارمونیک طراحی شده اند تا مانع افزایش سطح هارمونیک بیش از حد مجاز در مدار شوند.

همانطور که میدانید بانک خازن و تجهیزات آن دارای اهمیت بالایی هستند. برای اینکه بتوانید هزینه های برق مصرفی خود را کاهش دهید، باید آنها را از جایی مطمئن و معتبر مانند توان تامین خریداری کنید. ما شما را در توان تامین ناامید نخواهیم کرد.

admins
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *